Nieurazowe obrzęki – przyczyny

Opuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dolegliwości. Jeżeli nie znamy powodu zmian w ruchomości i jej kształcie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien również zgromadzić odpowiedni wywiad. Sporo chorób współistniejących może być powodem obrzęku. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne.

https://krakow.bodymove.pl/wkladki-ortopedyczne-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie.

Osoby starsze często mają nieprawidłowo funkcjonujący system termoregulacji. W ich przypadku nawet chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem.

Choroby nowotworowe również mogą stwarzać opuchnięcia kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby dostać skierowanie na nieodzowne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieuleczane obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Dlatego należy reagować bezzwłocznie i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *