Sanitariaty publiczne w Polsce

Typowe wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki ręczników, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różnorodne standardy wyposażenia sanitariatów na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader przydatne urządzenie pozwalające na higieniczne osuszenie rąk. Osuszanie polega na oddziaływaniu właściwie mocnego strumienia ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – wystarczy ustawić ręce w prawidłowym miejscu. Zdarzają się też włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest nader mnogo, większość funkcjonuje jednak w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości rodzajów urządzeń nabyć można suszarki z nieco gorszych budulców, niejednokrotnie plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów odporniejszych na przykład z obudową metalową.


suszarki do rąk metalowe


Miejsc gdzie udostępnione są sanitariaty dla ogółu jest coraz więcej. Są to kina, teatry, kluby, puby, restauracje, ale także stacje benzynowe, na których to jeszcze w latach 90-tych WC wcale nie było standardem.

Coraz lepsza jakość infrastruktury publicznej w kraju nie omija również sanitariatów publicznych. Naturalnie i w tej dziedzinie jak niemal w każdej dziedzinie są różne standardy. Aczkolwiek jeżeli chodzi o standard higieny w tego typu miejscach, w porównaniu do chociażby lat 80-tych 20-go wieku sytuacja zmieniła się zdecydowanie na korzyść. Wpływ ma na to przede wszystkim konkurencja na rynku i też to że prywatna właściciele dbają o swoją własność a to co pozostało publiczne jest poddane publicznej ocenie.

Poziom czystości konkretnego sanitariatu zależy nade wszystko od wagi jaką do utrzymania porządku przywiązuje właściciel danego miejsca. Toaleta nieestetyczna może skutecznie zrazić konsumentów do kolejnych wizyt i po prostu niedobrze przemawia o gospodarzu.

W miejscach użyteczności publicznej można spotkać często toalety na naprawdę wysokim poziomie, i to zarówno pod kątem schludności, wyposażenia jak i całego designu.

Toalety w miejscach publicznych, takich jak choćby stacje benzynowe, kina, galerie handlowe są bardzo często eksploatowane bardzo intensywnie, stąd służby odpowiedzialne za zachowanie higieny powinny każdego dnia doprowadzać te pomieszczenia do porządku. Zaniedbanie jednego dnia widać w takim miejscu bardzo wyraźnie.

Author: admin